Monitor panoramiczny — chwilowa moda czy niezastąpiony sprzęt?

Trudno jest nie oprzeć się wrażeniu, że monitor panoramiczny zdobył przez ostatnie lata ogromną popularność. Jego możliwości testują YouTuberzy czy najpopularniejsze strony z komputerowym sprzętem, a producenci prezentują coraz to nowsze modele. Ale jakie zalety rzeczywiście płyną z korzystania z tego rodzaju monitorów? Jakie panoramiczne monitory są dostępne i dla kogo są stworzone? Sprawdzamy, czy warto kupić monitor panoramiczny.

Szeroki monitor to więcej miejsca

Panoramiczne monitory deklasują standardowe modele pod jednym, ważnym względem: zapewniają o wiele więcej miejsca na ekranie. Małe monitory przegrywają w tym zestawieniu bez dwóch zdań. Szeroki monitor ma o wiele więcej przestrzeni w orientacji horyzontalnej, co przekłada się na możliwość uruchomienia pełnowymiarowych okien programów bez tracenia na dobrej widoczności.

Jeśli potrzebujesz otworzyć więcej niż trzy okna — z tym również nie ma problemu. Warto zaznaczyć, że jeden tak duży monitor bez problemu zastąpi Ci nawet dwa standardowe modele. Nie musisz już poruszać się pomiędzy dwoma oddzielnymi ekranami, co bardzo skraca czas.

Ogromny wybór modeli dla każdego

Monitory panoramiczne to nie tylko duże ekrany LCD, ale także spory wybór poszczególnych modeli dopasowanych do potrzeb użytkowników. Różnią się one nie tylko przekątną i maksymalną rozdzielczością ekranu, ale również samym wyglądem, dodatkowymi funkcjami, a co za tym idzie, również ceną.

Szukasz monitora panoramicznego, który świetnie uzupełni gamingowy komputer? Wybierz połączenie dużego ekranu z wysoką częstotliwością odświeżania — postaw na monitor panoramiczny 144 Hz. Te modele są wręcz stworzone dla graczy. Zapewniają płynność podczas grania w wymagające gry, obraz wyświetlany nawet do 144 FPS oraz dodatkowe funkcje dopasowujące osiągi monitora do posiadanych możliwości komputera (np. FreeSync).

Modele panoramiczne są dostępne również w wielu rozmiarach. Znajdziesz produkty o przekątnej od dwudziestu kilku cali aż po modele, których przekątna sięga nawet 50 cali. Jeżeli szukasz dobrego połączenia pomiędzy wielkością a funkcjonalnością, wybierz monitor panoramiczny 34 cale. Jest na tyle duży, aby zapewnić wygodną pracę oraz duży ekran do grania i oglądania filmów, a jednocześnie nie zajmuje aż tyle miejsca na biurku.

Podsumowanie

Podsumowując, czy warto zainwestować w monitor panoramiczny? Zdecydowanie tak! Na ich korzyść przemawia nie tylko kształt ekranu, który pozwala na uruchomienie wielu programów naraz, ale również szeroka gama produktów. Każdy znajdzie model odpowiedni do jego największych potrzeb — zarówno gracz, programista, fan kinowych wrażeń w domu, jak i specjaliści zajmujący się edycją foto, audio, wideo czy pracą na największych arkuszach kalkulacyjnych. Nawet jeśli nie mieścisz się w żadnych z wymienionych ram, pamiętaj — to przede wszystkim bardzo wszechstronne monitory dla każdego.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.