Dobre treści na stronę internetową – pamiętaj o języku korzyści i obiekcjach

Przemyślane treści mają ogromną moc. Dzięki nim strona internetowa może stać się narzędziem biznesowym, które pracuje całodobowo na Twój zysk. W poniższym wpisie poruszamy dwa zagadnienia pomagające wyróżnić się tekstom w witrynie. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak zainteresować swoją ofertą użytkowników.

Język korzyści na stronie internetowej – czym jest?

Treści na stronie internetowej nie powinny przekazywać wyłącznie suchych informacji, lecz także wzbudzać chęć zakupu. Aby tak było, koniecznie poznaj i zacznij stosować język korzyści. Z jego pomocą odwołasz się do głębszych, a nie tylko powierzchownych motywacji potencjalnych klientów. A jakie mogą być te motywacje?

  • Ekonomiczne – przemyśl, ile ktoś zaoszczędzi, decydując się na dany produkt lub usługę.
  • Funkcjonalne – odpowiedz, w jaki sposób produkt bądź usługa uproszczą życie klienta.
  • Psychologiczne – zastanów się, co niematerialnego zagwarantuje produkt lub usługa, czy zapewni klientowi poczucie prestiżu bądź przynależności do jakiejś grupy.

Z pozoru język korzyści może wydać się dość prosty, tymczasem nie do końca tak jest. Wymaga sporej dozy empatii, umiejętności wczucia się w sytuację potencjalnego klienta tak, by rzeczywiście odpowiedzieć na jego potrzeby i problemy. Jeśli jakaś sytuacja nigdy Ciebie nie dotyczyła, trudno będzie Ci odtworzyć uczucia, myśli i zachowania osoby znajdującej się w danym położeniu. A od tej trudności tylko krok od sztucznie brzmiącej oferty.

Istnieją na szczęście sposoby, które pozwolą Ci wyłonić korzyści. Popularną metodą jest wypisanie najpierw cech produktu bądź usługi (jego właściwości, sposobu działania i funkcji), następnie zalet (wynikających z cech) i ostatecznie korzyści (zysków dla klienta). Posługując się tym modelem, ułatwisz sobie odkrycie korzyści i ich opis. W tekście warto popierać wymieniane korzyści cechami  produktu.

Język korzyści na stronie internetowej to element, który sprawdzi się jako wyróżnik. W tekstach Twojej konkurencji mogą znaleźć się na przykład właściwości oferowanych artykułów i zalety, zabraknie w nich natomiast korzyści przekonujących klienta do zakupu.

Co jest ważne podczas stosowania języka korzyści?

Poza modelem cecha-zaleta-korzyść proces poszukiwania korzyści ułatwią Ci poniższe kwestie:

Refleksja nad potrzebami klienta

Nie będziesz w stanie właściwie posługiwać się językiem korzyści bez rozpoznania potrzeb i problemów potencjalnych klientów. Zauważ, że inne korzyści przekonają do wyboru produktu nastolatka, a inne na przykład seniora. Możesz oferować ten sam artykuł zupełnie różniącym się od siebie klientom, ważne jednak, by odpowiadał on na ich realne potrzeby.

Koncentracja na emocjach

Może się wydawać, że kupujemy produkty, kierując się przede wszystkim rozumem. Tymczasem jak wynika z badań, emocje podczas zakupów odgrywają fundamentalną rolę. Bez nich wręcz nie podjęlibyśmy nigdy decyzji. Dlatego w treściach na stronie internetowej nie może zabraknąć odwołania się do emocji odbiorcy. Zastanów się, czy Twój produkt wywołuje na przykład w potencjalnym kliencie radość, a może zapewnia mu poczucie błogiego spokoju i bezpieczeństwa.

Znajomość języka klienta

Język korzyści w tekstach na stronie internetowej nie istnieje także bez słów używanych przez klienta. Dzięki nim dasz odbiorcy poczucie autentycznego przekazu. Mówienie językiem klienta oczywiście nie jest proste, zwłaszcza jeśli nigdy nie było się w jego sytuacji. Aby poznać język odbiorców, przejrzyj fora internetowe i grupy na Facebooku, w których wypowiadają się Twoi klienci, a następnie wynotuj charakterystyczne i powtarzające się sformułowania.

Czym są obiekcje klienta i jak je pokonać w tekstach na stronie?

Same korzyści to za mało. Twoja strona internetowa jako sprzedawca działający przez 24 godziny na dobę musi pokonać obiekcje klienta. Są to wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru Twojej oferty. By pokonać te przeszkody, musisz je poznać – wiedzę na temat obiekcji możesz czerpać z rozmów z osobami, które są potencjalnie zainteresowane Twoimi produktami lub usługami. Podobnie jak w przypadku szukania języka swoich potencjalnych klientów skorzystaj z łatwo dostępnych informacji pochodzących z forów internetowych i facebookowych grup.

A jakie są najczęstsze rodzaje obiekcji? Do popularnych rodzajów przeszkód zakupowych należą:

  • obiekcje odnośnie do przydatności produktu – zaprezentuj zmiany, jakie zajdą w życiu klienta po skorzystaniu z produktu bądź usługi,
  • obiekcje dotyczące ceny – pokaż, jak dużo zaoszczędzi klient, decydując się na ofertę,
  • obiekcje co do wiarygodności – zaprezentuj opinie od klientów i case studies.

Raz napisane teksty uwzględniające korzyści i obiekcje będą pracowały na wizerunek biznesowy i zyski latami. Warto więc poświęcić ich opracowaniu trochę więcej czasu i wysiłku. Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas projektowania skutecznych treści, możesz skontaktować się z agencją IBIF tworzącą strony internetowe w Lublinie: https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe.