Bezpieczeństwo w smartfonie – jak chronić dane?

Bezpieczeństwo w smartfonie jest niezwykle istotne i powinieneś zwracać na nie więcej uwagi. To z pewnością. Co zrobić, aby skutecznie się zabezpieczyć?

Obecnie każdy z nas na codzień obcuje ze smartfonem. Zabieramy go ze sobą wszedzie. Pozwala nam utrzymywać kontakt z bliskimi, zdobywać informacje o otoczeniu. Pozwala nam zamawiać transport lub też poznawać nowe osoby. Smartfona używamy także do płatności online lub też do rozrywki. Na swoich telefonach trzymamy często zdjęcia, wrażliwe dane lub też informacje o naszych nawykach. Smartfony to ogromna wygoda, ale też spore niebezpieczeństwo. Możliwość wycieku danych, które wolelibyśmy trzymać tylko dla siebie może przerażać. Jaki jest więc prosty sposób, aby zadbać o bezpieczeństwo używając smartfona?

Przede wszystkim używaj hasła i zablokuj swoje urządzenie. Zapewne każdy jest świadomy tego jak wiele osób mieć swój telefon nieustannie odblokowan. Przecież to ogromna wygoda, jednak jest to niesamowicie zły pomysł, a to lenistwo może mieć ogromną cenę.

Hierarchia

Bezpieczeństwo w przypadku telefonów charakteryzuje się następującą hierarchią: najpierw jest przepustka biometryczna, odcisk placów lub rozpoznawanie twarzy. Po największej ochronie następnie w hierarchi bezpieczeństwa widnieje PIN czterocyfrowy. Najmniej bezpiecznym sposobem na ochronę naszych danych jest wzorzec który kreślimy palcem, tak zwany Swipe. Pomyślmy tylko o brudnych lub tłustych palcach, które pozostawiają ślady widoczne na ekranie. Na pewno żadna ochrona na świecie nie pomoże, jeśli masz nawyk zostawiania swojego telefonu odblokowanego. Na szczęście dla tych zapominalskich obecnie większość urządzeń blokuje się automatycznie po pewnym czasie bezczynności .Zwracaj uwagę także na funkcje inteligentnego odblokowania. To wygodne, kiedy to telefon odblokowuje się po przekroczeniu drzwi domu – jednak to tylko ułatwianie życia złodziejowi.

Antywirusy

Kolejną dobrą ideą jest blokowanie poszczególnych aplikacji za pomocą specjalnych aplikacji bezpieczeństwa. Dane w niektórych programach są szczególnie wrażliwe, ich wyciek może nam sprawić ogromne problemy. Programy antywirusowe działają nie tylko na Twoim komputerze. Nie zapominaj o tym, że Twój smartfon działa na zasadzie mikrokomputera, więc jest narażony no te same niebezpieczeństwa, co Twój laptop.

Na urządzenia mobilne, tak samo jak na komputery, przeznaczonych jest wiele aplikacji, które oferują ciekawe punkty – takie jak na przykład zdalne wymazywanie danych czy blokowanie wrażliwych aplikacji oraz blokowanie połączeń. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być korzystanie z usług tej samej firmy która zaopatruje cię w zabezpieczenia na twoim laptopie. Obecnie wszystkie firmy antywirusowe produkują także antywirusy w wersji mobilnej.

Pamiętaj by aktualizować swój system operacyjny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to klucz do bezpieczeństwa. Po aktualizacji Twój telefon nie tylko będzie działał płynnie, ale także oprogramowanie pozbędzie się wszelkich luk oraz back-doorów z których mogli korzystać potencjalni hakerzy lub złodzieje. Pamiętaj, staraj się aktualizować system operacyjny na swoim telefonie tak często jak to tylko możliwe. Choć czasami automatyczne aktualizacje mogą być problemem, ponieważ zajmują mnóstwo czasu, jest to tylko związane z tym, że nie aktualizujesz systemu operacyjnego często i urządzenie musi pobierać dane na przykład z kilku miesięcy lub lat wstecz.

Pamiętaj, bądź ostrożny używając nowe aplikacje

Staraj się unikać aplikacji, które nie pochodzą z zaufanego źródła. Zaufane źródło to firmowe sklepy oprogramowania lub sprzętu, na przykład Google Play Store czy Appstore. Za każdym razem przed ściągnięciem aplikacji przeczytaj dokładnie jej recenzje i poszukaj w internecie, czy czasami nie pobierają danych, których pobranie jest niekonieczne. W dzisiejszych czasach trzeba zwracać szczególną uwagę na uprawnienia jakie dajemy aplikacji. Jeśli aplikacja wymaga większych uprawnień, niż jest to wymagane do jej funkcjonalności, to powinna od razu zaświecić się czerwona lampka. Jest to podejrzane.

Śledzenie i blokowanie telefonu

Choć najczęściej Polak mądry po szkodzie, to najlepiej przygotować się szybciej i zapobiegawczo na nieprzyjemność. Nie czekaj do momentu, aż twój telefon zostanie skradziony lub zgubiony. Stosunkowo wcześniej skorzystaj z aplikacji do ochrony danych, które umożliwią Ci śledzenie oraz zdalne blokowanie telefonu. Takie aplikacje w momencie wyłączenia lub spróbowania wykonania połączenia lub też korzystania z pewnych aplikacji, od razu wysyłają do Ciebie lokalizacji Twojego telefonu.

Utwórz kopie zapasowe danych z telefonu

Wiele użytkowników nie przywiązuje większej uwagi do tworzenia kopii zapasowych Jest to bardzo zły pomysł. W wypadku, kiedy telefon zostanie skradziony lub zniszczony, utracisz wszystkie swoje cenne zdjęcia notatki czy też dane które przechowujesz na poszczególnych aplikacjach. Ustaw sobie zelazne zasady – na przykład raz na miesiąc Utwórz kopię zapasową danych ze smartfonów.