Smartfon dla seniora

Być może wyda się to dla niektórych zaskakujące, ale osoby w podeszłym wieku są w stanie korzystać ze smartfonów. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich.

Warto jednak zadać sobie pytanie, czy każdy smartfon jest dobrym rozwiązaniem? Zdaje się, że jest to pytanie, w przypadku którego możliwa jest jedna odpowiedź. Mówiąc wprost – nie każdy smartfon jest dobry.

Szukam smartfona dla seniora – o czym należy pamiętać?

Podczas zakupów (jakichkolwiek) najważniejsze jest określenie potrzeb. Trzeba wiedzieć, czego się potrzebuje. Być może wszyscy powiedzą, że to oczywiste, ale mogą pojawić się pewne wątpliwości. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na to, co się dzieje.

Niemniej jednak skupmy się na konkretach – co charakteryzuje smartfony? Na pewno należy liczyć się z różnymi odpowiedziami i w zasadzie to jest kluczowe. Smartfony gwarantują wiele rozwiązań i co najważniejsze, niektóre rozwiązania (dla seniorów) nie są konieczne. Odnosząc się do przykładów, najlepiej spojrzeć na aplikacje. Jeśli ktoś twierdzi, że smartfony gwarantują dosłownie wszystko, trudno się z tym nie zgodzić.

Jesteśmy przy potrzebach. Wydaje się, że realia są jasne, seniorzy skupiają się na komunikacji. Innymi słowy – dostępne możliwości nie mają żadnego znaczenia. W sumie to można nawet powiedzieć, że im więcej atutów, tym gorzej. Seniorom raczej zależy na prostocie i co równie istotne, należy uwzględnić pieniądze (za atuty trzeba płacić).

Skupianie się na komunikacji nie jest równoznaczne, z tym że inne sprawy nie mają znaczenia. Pewne aplikacje są ważne także dla seniorów. Warto też podkreślić, że mowa o aplikacjach, których brak trudno sobie wyobrazić (weźmy sobie pod uwagę choćby kalendarz). Do tego dochodzi wyświetlacz, spory wyświetlacz to konieczność.

Pewnie jeszcze o czymś można wspomnieć, ale na wyświetlaczu zakończmy.

Skonfigurowanie urządzenia

Znalezienie czegoś odpowiedniego nie sprowadza się do zakupów. Wybór dobrego smartfona to pierwszy krok, po zakupie czas na konfigurację. Konfiguracja nie jest koniecznością, ale warto zadbać o jak największy komfort. Trzeba uwzględnić, że seniorzy raczej nigdy nie są tak biegli, jak młode osoby.

O czym powinno się pamiętać podczas konfiguracji?

  1. Powiększenie ikon na ekranie głównym.
  2. Ograniczenie tekstu do minimum.
  3. Ułatwienie dostępu do poszczególnych funkcji.
  4. Ustawienie przypomnień (alarmów).

Co do konfiguracji to byłoby raczej na tyle.

Czas na przejrzenie ofert

Pora powiedzieć coś o dostępnych ofertach, choć wydaje się, że teraz sprawa jest stosunkowo prosta. Mimo to jest jednak kilka tematów, o których można wspomnieć. Jednym z tematów jest cena – czy ceny mogą oznaczać kłopoty?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, co już wcześniej zostało powiedziane – dostępne atuty mają wpływ na cenę (a seniorzy wiele nie potrzebują). Z drugiej strony musisz pamiętać o tym, że smartfon to połączenie telefonu i komputera przenośnego. Już samo to wiele znaczy. Ponadto cena nigdy nie jest najważniejsza. Korzystna cena to ewentualnie miły dodatek.

Na pewno należy spodziewać się wielu propozycji. Co więcej, można usłyszeć o tym, jak niektóre propozycje są atrakcyjne. W pewnych okolicznościach trzeba liczyć się z nachalnymi reklamami. Oczywiście mowa o tym nie przez przypadek, chodzi o zachowanie kontroli nad dokonywanym wyborem (natłok propozycji może skutkować nieprzemyślaną decyzją).

Nie oznacza to jednak tego, że sprzedawcom nie wolno ufać. Uwaga dotyczyła wciskania czegoś, co nie jest konieczne. Poza tym sprzedawcy czasem są niezbędni.

Powiedzmy, że jakiś model wzbudza pewne wątpliwości – w takiej sytuacji trzeba zrobić wszystko, aby wątpliwości stały się przeszłością.