Etui na telefon – jak wybrać?

Nierzadko wydajemy bardzo dużo pieniędzy na nasz wymarzony telefon komórkowy. Nic dziwnego, oferta smartfonów jest bardzo szeroka, a producenci telefonów walczą o każdego klienta, wymyślając co rusz nowe rozwiązania technologiczne czy po prostu wizualne. Niestety wadą współczesnych telefonów jest to, że łatwo jest je zepsuć, np., zbijając szybkę. Dlatego każdy kto ma smartfona, powinien pomyśleć o dobrym etui na niego.

Po pierwsze: ochrona

Etui na telefon spełnia przede wszystkim funkcję zabezpieczającą, czyli chroni smartfon przed różnego rodzaju uszkodzeniami: zbitą szybką, porysowaną obudową, etc. Jest to bardzo ważne, bo pewnie niejednemu z nas upadł kiedyś telefon i pękł wyświetlacz. Naprawy tego typu usterek są z kolei bardzo drogie, a czasami wręcz niemożliwe, dlatego tak bardzo ważne jest tu zapobieganie.

Po drugie: estetyka

Dla wielu posiadaczy smartfonów, którzy wręcz nie rozstają się ze swoim ulubionym telefonem, rzeczą fundamentalną są walory estetyczne. Współczesne telefony mają bardzo podobny design i niewiele różnią się od siebie. Dlatego etui pozwala nadać charakteru smartfonowi i uczynić go niepowtarzalnym.

Jak wybrać?

Wybór koloru czy materiału z jakiego zrobione jest etui, a nawet sam rodzaj etui to w dużej mierze kwestia indywidualnego gustu. Najważniejsze jest jednak to, aby prawidłowo je dopasować do telefonu, tylko wtedy będzie ono spełniało swoją zasadniczą rolę – zabezpieczającą. Co ważne, etui powinno być również dopasowane do okazji lub rodzaju pracy, którą wykonujemy.

Największym problemem okazuje się dobór odpowiedniego rozmiaru etui. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie oryginalnego, wprost od producenta telefonu. Wtedy mamy pewność, że etui będzie idealnie pasować. Niestety producenci telefonów nie oferują dużego wyboru, dlatego posiadacze smartfonów szukają swoich wymarzonych case’ów gdzie indziej.

Zakup etui przez internet jest bardzo prosty, wystarczy wpisać model telefonu i ukazuje się nam cały szereg różnego rodzaju etui na każdy telefon. Oczywiście zakup w komisie jest bezpieczniejszy, bo możemy sprawdzić, dotknąć i przymierzyć na miejscu. Niemniej to internet pozwala zaszaleć w kwestii estetycznej etui.

Wspomniane okoliczności, to kolejny wyznacznik w doborze case’u. Na przykład jeśli pełnimy poważną funkcję w pracy, w której wymagane jest od nas bycie eleganckim, to plastikowe lub silikonowe etui nie będzie do nas pasować. Sprawa doboru kolorów jest tutaj też bardzo ważna. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej wybrać eleganckie, skórzane, klasyczne etui, które nie będzie rzucać się w oczy. Z kolei dla osób aktywnych, które uwielbiają piesze wędrówki lub wycieczki rowerowe etui powinno być wykonane z naprawdę mocnego materiału, który ochroni telefon w czasie upadku.

Rodzaje

Przede wszystkim mamy różne rodzaje etui na telefon, które dzielimy z uwagi na ich budowę.

  • Futerał – elegancki rodzaj etui, który często nazywamy „etui z klapką”. Charakteryzuje się tym, że tył telefonu zabezpieczony jest na stałe, a wyświetlacz chroniony jest klapką, którą można otwierać na boki lub z góry. Bardzo popularne są teraz dodatkowe kieszonki na dowód osobisty lub karty. Dzięki temu wraz z telefonem mamy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, których potrzebujemy podczas wyjść z domu.
  • Kabura – to najbezpieczniejszy rodzaj etui na telefon, ponieważ zakrywa cały telefon, a specjalne zapięcie dodatkowo zabezpiecza telefon przed wysunięciem. Ten rodzaj etui jest najczęściej wybierany przez mężczyzn, ponieważ daje możliwość przymocowania do paska od spodni.
  • Wsuwka/kieszonka – przypomina kaburę, ale nie posiada zapięcia do paska. Jest rodzajem kieszonki, do której można wsunąć telefon. Niestety ciągłe wsuwanie i wysuwanie telefonu może być uciążliwe.
  • Pokrowiec – to chyba najczęściej wybieramy rodzaj etui na telefon, zwany również case’em lub silikonem. Wybór tego rodzaju etui jest obecnie największy, z uwagi na cenę i możliwości materiału, z którego jest wykonany, np. silikonu. Bogata kolorystyka i cena sprawiają, że możemy zmieniać pokrowce do telefonu, kiedy tylko chcemy.
  • Bumper – to silikowany case, ale bez pleców, który zabezpiecza tylko rogi telefonu, co najwyżej może zmniejszyć skutki upadku, ale nie daje wysokiej gwarancji ochrony przed rozbiciem czy porysowaniem ekranu.

Skuteczność etui to nie tylko zasługa jego budowy, ale także materiału, z którego został wykonany. Do wyboru mamy etui wykonane ze skóry (naturalnej bądź ekologicznej); etui silikonowe, które jest elastyczne i miękkie, a przy tym dobrze amortyzuje upadki; etui materiałowe, które spełnia głównie walory estetyczne; etui aluminiowe, które podobnie jak materiałowe, ładnie wygląda, ale niestety nie zabezpiecza telefonu podczas upadku.