Wady i zalety smartfonów

Nie ulega wątpliwości, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której z rynku telekomunikacyjnego znikają smartfony. Jest to oczywiście związane z zaletami tych urządzeń.

Warto jednak zadać sobie pytanie, czy mowa o urządzeniach bez wad? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – smartfony mają wady i zalety.

O czym mowa?

Niemniej jednak zacznijmy od charakterystyki smartfonów. To, że coś jest znane, nie oznacza tego, że wszyscy wiedzą, o czym mowa. Najkrócej mówiąc, smartfon jest połączeniem telefonu komórkowego i komputera przenośnego.

Wypada jeszcze podkreślić, że historia smartfonów nie jest długa, pierwsze prototypy powstały u schyłku XX wieku.

Zalety smartfonów

Pora skupić się na zaletach smartfonów. Wydaje się, że zalety są dla wszystkich dobrze znane, ale przypomnienie na pewno nie zaszkodzi.

  1. Funkcjonalność – na początek to, co zapewne dla każdej osoby jest najważniejsze. Odnosząc się do szczegółów, smartfon może pomóc praktycznie zawsze (wystarczy wymienić aparat, kamerę, przeglądarkę internetową czy pomoc w życiu codziennym).
  2. Dostęp do wielu aplikacji – dostęp do wielu aplikacji to coś, co na dobrą sprawę można było zawrzeć w poprzednim punkcie. Weźmy pod uwagę choćby podawanie informacji o spalanych kaloriach – smartfon może okazać się nieoceniony podczas uprawiania sportu (to rzecz jasna przykład). Pewnie dla niektórych osób jest to szok, ale takie są fakty.
  3. Dostęp do internetu i mobilność – to też można było zawrzeć w pierwszym punkcie. Warto jednak podkreślić, że możliwy dostęp do internetu to coś, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. W sumie wystarczy spojrzeć na popularność sklepów internetowych (można powiedzieć, że życie w jakimś stopniu przeniosło się do internetu).
  4. Świetna jakość obrazu i dźwięku – wypada jeszcze dodać świetną jakość obrazu i dźwięku. Gdyby pojawiały się problemy z obrazem i dźwiękiem, jakie znaczenie miałby poprzednie zalety?

Z pewnością na tym nie koniec, ale teraz czas na wady.

Wady smartfonów

Skoro przyjrzeliśmy się zaletom, pora na wady.

  1. Słaba bateria – przy zaletach nie można było zacząć inaczej niż od funkcjonalności, tu natomiast trzeba zacząć od słabej baterii. Słaba bateria to zdaniem chyba wszystkich, największa wada. Warto przy okazji zaznaczyć przyczyny słabej baterii – jak się można domyślić, chodzi o duży ekran i wielordzeniowy procesor.
  2. Zbyt duży ekran – niektóre smartfony są na tyle duże, że kieszeń spodni jest niewystarczająca. Wygoda to nie tylko gwarancja wielu możliwości.
  3. Wirusy – musisz też pamiętać o tym, że smartfony narażone są na wirusy. Co więcej, ryzyko jest stosunkowo spore (biorąc pod uwagę urządzenia, z których możesz skorzystać).
  4. Wysoka cena – zalety mają to do siebie, że wpływają na cenę. Dobre smartfony mogą okazać się bardzo drogie.

Co sądzisz o wadach?

Czy każda osoba jest w stanie poradzić sobie ze smartfonem?

Czas zadać sobie pytanie, czy smartfony są dla wszystkich? Zapewne jest to pytanie, w przypadku którego należy liczyć się z różnymi odpowiedziami. Nawiązując do konkretów, teoretycznie nie ma ograniczeń (w końcu kluczowa jest obsługa).

Patrząc pod kątem praktyki, czasami można mieć wątpliwości. Skupmy się może na osobach starszych – jak myślisz, czy większość seniorów jest w stanie obsługiwać smartfony? Jakaś część seniorów najprawdopodobniej tak, ale raczej nie należy mówić o sporej grupie.

Ponadto trzeba pamiętać o dzieciach – niejedno dziecko ma smartfona, ale czy korzystanie ze smartfona jest koniecznością? Odpowiedzialne użytkowanie pewnie nie jest niczym złym, ale kiedy można mówić o odpowiedzialnym użytkowaniu?

Poza tym wydaje się, że dzieci są bardzo podatne na wpływ smartfonów (i nie tylko smartfonów, nie bez przyczyny mówi się o tym, że dzieci spędzają na powietrzu mniej czasu niż kiedyś).

Uzależnienie od smartfona?

Zastanawiasz się nad tym, czy istnieje coś takiego, jak uzależnienie od smartfona? Jeśli tak, musisz pamiętać o możliwościach zapewnianych przez urządzenie. Krótko mówiąc – nie można wykluczyć, że ewentualne uzależnienie będzie dotyczyć internetu (może też zdarzyć się tak, że uzależnienie ma związek ze smartfonem).

Ktoś może zapytać, z czego wynikają uzależnienia? Od razu odpowiadając, jest to pytanie, które należy zadać specjaliście. Z drugiej strony zawsze można jednak pokusić się o pewne przypuszczenia. Mówiąc wprost – wydaje się, że każde uzależnienie musi wiązać się z fascynacją. Trzeba też powiedzieć, że zapewne są dzieci, dla których wirtualny świat jest ciekawszy niż realny.

Korzystanie ze smartfona wymaga odpowiedzialności

Nadeszła pora na podsumowanie. Przechodząc od razu do sedna – wszystko sprowadza się do odpowiedzialności. Jak widać powyżej, nie można powiedzieć, że smartfony są złe lub dobre, mamy wady i zalety. Dokonując wyboru, trzeba brać pod uwagę różne opcje, konieczna jest świadoma decyzja.