Strona główna Ogólne Czy tryb nocny przekłada się na lepszy sen?

Czy tryb nocny przekłada się na lepszy sen?

47
0

Można przypuszczać, że spora część osób miała okazję usłyszeć, iż tryb nocny smartfona przekłada się na lepszy sen. Niemniej podejrzenia nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość – czy tak jest też w przypadku opinii o trybie nocnym?

Na czym polega tryb nocny?

Zacznijmy może od zdefiniowania trybu nocnego, wszak nie wszyscy muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak przedstawiają się realia. Mówiąc najprostszym językiem, chodzi o zmianę palety kolorów (na cieplejszą) przy jednoczesnym zredukowaniu niebieskich tonów.

Ograniczenie używania smartfona

Każda osoba ma prawo do własnej opinii, ale zawsze dobrze mieć jakieś dowody – to nawiązanie do pracy, jaką wykonali badacze z Brigham Young University. Wyniki działań jasno wskazują na to, że najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie użytkowania smartfona.

Warto również podkreślić, że wynik to efekt badania, w którym wzięło udział 167 osób. Ponadto dokonano podziału na trzy grupy – przeanalizowano korzystanie z trybu nocnego, brak tego trybu i rezygnację ze smartfona. W przypadku wykorzystywania smartfona nie było mowy o znaczących różnicach. Co innego, kiedy weźmie się pod uwagę osoby bez urządzenia – ci ludzie spali dłużej od reszty.

Skomplikowany temat

Oczywiście przytoczone informacje to nie wszystko, co ma znaczenie. Zresztą wystarczy przypomnieć, że mowa o eksperymencie. Można również powiedzieć, że wpływ trybu nocnego na sen to temat, któremu warto się przyjrzeć. Ponadto pamiętajmy też o interakcji użytkownika z urządzeniem – niewykluczone, że możemy mówić o mniejszym lub większym znaczeniu. Pewne jest tylko to, że taka interakcja nigdy nie została przeanalizowana – czy w przyszłości to się zmieni?