Czy tryb nocny przekłada się na lepszy sen?

Można przypuszczać, że spora część osób miała okazję usłyszeć, iż tryb nocny smartfona przekłada się na lepszy sen. Niemniej podejrzenia nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość – czy tak jest też w przypadku opinii o trybie nocnym?

Na czym polega tryb nocny?

Zacznijmy może od zdefiniowania trybu nocnego, wszak nie wszyscy muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak przedstawiają się realia. Mówiąc najprostszym językiem, chodzi o zmianę palety kolorów (na cieplejszą) przy jednoczesnym zredukowaniu niebieskich tonów.

Ograniczenie używania smartfona

Każda osoba ma prawo do własnej opinii, ale zawsze dobrze mieć jakieś dowody – to nawiązanie do pracy, jaką wykonali badacze z Brigham Young University. Wyniki działań jasno wskazują na to, że najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie użytkowania smartfona.

Warto również podkreślić, że wynik to efekt badania, w którym wzięło udział 167 osób. Ponadto dokonano podziału na trzy grupy – przeanalizowano korzystanie z trybu nocnego, brak tego trybu i rezygnację ze smartfona. W przypadku wykorzystywania smartfona nie było mowy o znaczących różnicach. Co innego, kiedy weźmie się pod uwagę osoby bez urządzenia – ci ludzie spali dłużej od reszty.

Skomplikowany temat

Oczywiście przytoczone informacje to nie wszystko, co ma znaczenie. Zresztą wystarczy przypomnieć, że mowa o eksperymencie. Można również powiedzieć, że wpływ trybu nocnego na sen to temat, któremu warto się przyjrzeć. Ponadto pamiętajmy też o interakcji użytkownika z urządzeniem – niewykluczone, że możemy mówić o mniejszym lub większym znaczeniu. Pewne jest tylko to, że taka interakcja nigdy nie została przeanalizowana – czy w przyszłości to się zmieni?