Smartfonowa szyja – czyli co?

Rodzice niezadowoleni z tego, że dziecko korzysta ze smartfona to coś, co możemy uznać za stosunkowo częste. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że smartfony stały się bardzo powszechne. Jeżeli twierdzisz inaczej, najlepszym rozwiązaniem jest rozejrzenie się wokół siebie.

Smartfonowa szyja

Pewnie niejednokrotnie można usłyszeć o tym, że częste korzystanie ze smartfona może przełożyć się na kłopot ze wzrokiem. Mimo to nie będzie jednak mowy o wzroku – skoncentrujemy się na smartfonowej szyi. Szyja smartfonowa to coraz popularniejsza dolegliwość, co nie oznacza, że problem ten znajduje się w międzynarodowej klasyfikacji chorób. Przechodząc już do opisu, trudno mówić o szczegółach – można usłyszeć o różnorakich bólach głowy, barków, karku czy okolicy międzyłopatkowej. Warto również wiedzieć, że smartfonowa szyja to efekt nieprawidłowej postawy połączonej z częstym wykorzystywaniem urządzeń mobilnych.

Czy to znaczy, że korzystanie ze smartfonów jest niebezpieczne?

Niektórzy mogą dojść do wniosku, że korzystanie ze smartfonów jest niebezpieczne i najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z tych urządzeń. Owszem, smartfony mają swoje wady (smartfonowa szyja to nie wszystko), ale czy to znaczy, że można zapomnieć o zaletach? Smartfony gwarantują wiele możliwości i co istotne, są to możliwości, z których trudno zrezygnować. Najlepszym dowodem na to jest chyba popularność smartfonów – popularność nie wynika z przypadku.

Ponadto najważniejsze – czy są zasady, które pozwalają na zapobieganie szyi smartfonowej?

Szyja smartfonowa albo koniec ze smartfonem?

Szyi smartfonowej można zapobiec – to pewne. Oczywiście nie sposób odnieść się do szczegółów (mówienie o zasadach to zawsze ogólne przedstawienie sprawy).

Jedna z zasady dotyczy tego, że urządzenie powinno znajdować się na wysokości wzroku. Być może wydaje się to nieco dziwne, ale dzięki temu człowiek się nie pochyla. Dobrze też, aby korzystanie ze smartfona odbywało się w pozycji leżącej. Dzięki takiej pozycji kręgosłup zostaje odciążony. Nie można też zapomnieć o tym, że czasami dochodzi do długich rozmów. Podczas rozmowy wskazane jest częste zmienianie pozycji (co kilkanaście minut). Ponadto warto wiedzieć, że najlepszym wyjściem jest spacer. Ostatnia zasada to pamiętanie o regularnej aktywności fizycznej.