Wybór systemu operacyjnego

Myślisz o kupnie smartfona i w związku z tym zastanawiasz się nad wyborem systemu operacyjnego? Liczy się Android i iOS? Jeżeli pojawiają się wątpliwości, nie pozostaje nic innego jak przyjrzeć się obu opcjom (nie ma idealnego rozwiązania).

Co można powiedzieć o systemie Android?

Zacznijmy od tego, że Android to system, który należy określić otwartym. Gdyby ktoś nie wiedział, w czym rzecz – system otwarty to znak, że możemy mówić o podleganiu modyfikacji, jak i uruchomieniu na większości urządzeń. Trzeba też pamiętać o tym, że chodzi o modyfikację, która jest w jakiś sposób ograniczona.

Warto też nawiązać do szczegółów, wszak to detale są często najistotniejsze (i nie inaczej jest w tym przypadku). Kiedy zostaje się posiadaczem Androida, można mówić o możliwości personalizacji i obniżonym poziomie bezpieczeństwa. Wypada również zatrzymać się przy zakresie cenowym – zdarzają się modele, które są naprawdę tanie. Cena nie jest najważniejsza, ale ograniczone możliwości finansowe to coś, o czym można usłyszeć stosunkowo często.

Co wiemy o systemie iOS?

Na wstępie należy podkreślić, że wybór telefonów jest mocno ograniczony. Z drugiej strony trzeba zadać sobie pytanie, co wpływa na popularność systemu?

Trudno odpowiadać za wszystkich, ale na pewno należy wziąć pod uwagę niski stopień awaryjności i wysoki poziom bezpieczeństwa. Dobrze też wiedzieć, że cechy te mają związek z wykorzystaniem systemu zamkniętego. System zamknięty to, co nie powinno dziwić, przeciwieństwo systemu otwartego.

Czego oczekuję?

W ten sposób dochodzimy do określenia oczekiwań. Określenie oczekiwań wydaje się banalnym zadaniem, ale nic podobnego. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wiele osób nie wie, czego chce.

Określenie oczekiwań to oczywiście podstawa. Jeżeli nie potrafię sprecyzować celu, trudno mówić o szukaniu czegoś satysfakcjonującego.