Ochrona Androida przed Pegasusem – możliwa?

Ostatnio dość dużo można usłyszeć o oprogramowaniu szpiegowskim Pegasus. Popularność tego oprogramowania związana jest choćby z doniesieniami dotyczącymi inwigilacji Romana Giertycha i Ewy Wrzosek.

Myślenie o obronie

Niewykluczone, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy urządzenia z Androidem mogą bronić się przed Pegasusem? Pegasus może siać niemałe spustoszenie (w końcu chodzi o szpiegowanie bez wiedzy użytkowników) i co za tym idzie, niektórzy mogą czuć ogromne obawy. Obawy są jak najbardziej zrozumiałe, choć trzeba przyznać, że ochrona jest jak najbardziej możliwa.

Potencjalna ochrona to temat, o którym z pewnością można powiedzieć naprawdę dużo. Poprzestańmy na tym, że najlepszą opcją jest założenie, zgodnie z którym na urządzeniu pojawiło się złośliwe oprogramowanie. Być może brzmi to zaskakująco, ale powodów do zdziwienia nie ma. Ponadto możemy usłyszeć, że nie należy przechowywać informacji tam, gdzie mogło dojść do zainfekowania. Istotne jest także to, że zainfekowanie Pegasusem, to coś, co trudno potwierdzić. Do tego dobrze pamiętać o rozwiązaniach, które znajdują się na rynku. Krótko mówiąc, firma ESET stworzyła aplikację do ochrony urządzeń mobilnych z Androidem.

Zastanowienie się nad przyszłością

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, co czeka nas w przyszłości? Można też zadać sobie pytanie, co będzie z Pegasusem? Zastanawianie się nad przyszłością jest zrozumiałe, ale nie oznacza to tego, że łatwo odnieść się do konkretów. Można też pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym nie pozostaje nic innego jak oczekiwanie na rozwój zdarzeń.

Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że Pegasus to niejedyne oprogramowanie, na którym należy się koncentrować.