Rozwój sieci 5G

Czym jest sieć 5G?

5G to kolejny krok w ewolucji używanych aktualnie sieci LTE czwartej generacji. 5G to oczywiście piąta generacja, której celem jest obsługa stale wzrastających transmisji danych i połączeń w nowoczesnym społeczeństwie.

Opublikowana przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacji (ITU) specyfikacja sieci 5G zakłada:

  • prędkość transferu – do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
  • opóźnienie – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
  • obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
  • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h

Zalety sieci 5G

Przede wszystkim dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym sieć ta będzie dużo szybsza. Mowa tutaj, zarówno o transferach, jak i czasie reakcji. Dodatkowo zapowiada jaka jest jako stabilna i niezawodna. 5G będzie wstanie też obsłużyć rosnącą ilość urządzeń połączonych z Internetem, w tym wspomoże nowe technologiczne rozwiązanie, jakim jest inteligentny dom (smart home).

Pozytywny wpływ sieci 5G zaobserwujemy również w transporcie i motoryzacji. Samochody będą mogły komunikować się ze sobą i z innymi elementami infrastruktury miejskiej, tak by móc ostrzegać się o zagrożeniach na drodze czy korkach.

Kolejnym plusem 5G będzie wpływ na rozwój rozrywki. Transmisje na żywo czy streaming z platform typu VOD w wysokiej rozdzielczości, a także obsługa gadżetów rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) to niektóre korzyści, które oferuje 5G.

Technologia 5G przewiduje tak dużą dostępność swojej sieci, że w perspektywie przyszłości ma zastąpić WiFi.

Zagrożenia sieci 5G

Rozwój takich rozwiązań jak inteligentny dom czy inteligentne miasto wiąże się z koniecznością podłączenia wielu urządzeń do sieci. W związku z tym pojawiają się obawy związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Chodzi o częstotliwość przetwarzania danych i możliwość wzmocnionych w związku z tym cyberataków. Nie tylko na prywatne domy, ale także instytucje państwowe czy firmy. Dlatego operatorzy sieci będą musieli zwiększyć bezpieczeństwo właśnie pod tym kątem.

5G budzi mieszane uczucia w związku z wpływem sieci na zdrowie. Pojawiają się hipotezy, że promieniowanie sieci 5G może mieć szkodliwy wpływ na organizm ludzki. W wielu miejscach na świecie organizowane są protesty. Jednak według specjalistów badających sieć nowej generacji żaden test nie wykazał udziału szkodliwych dla ludzkiego organizmu promieni. Co prawda wykorzystuje ona częstotliwości porównywane do tych w mikrofalówce, ale ich moc jest na tyle mała, że nie powoduje żadnego podgrzewania tkanek i ich uszkodzenia. Na ten moment nikt nie wykazał szkodliwego dla organizmu ludzkiego promieniowania sieci 5G.

Kiedy 5G stanie się rzeczywistością?

Prognozy są takie, że do 2025 roku wszystkie polskie miasta i główne drogi będą objęte zasięgiem nowej technologii mobilnej, jaką jest 5G. Na rynku już pojawiają się smartfony stworzone do możliwości sieci 5G. Ich procesory są silniejsze, a ceny dużo wyższe.