Czy nie za często korzystasz z telefonu komórkowego/smartfona?

Nie ulega wątpliwości, że telefon komórkowy/smartfon to w dzisiejszych czasach coś, bez czego trudno się obejść. Czy to wynik tego, że świat jest inny niż kilkadziesiąt lat temu? Na pewno nie można tego wykluczyć.

Czy wiemy, czego potrzebujemy?

Niemniej jednak, czy wiemy, jak przedstawiają się nasze potrzeby? To pytanie może wydawać się banalne, ale z pewnością takie nie jest.

Określenie potrzeb to raczej dość częsty problem i nie chodzi teraz wyłącznie o korzystanie z telefonów komórkowych (ale to nie temat na teraz).

Zresztą najlepiej będzie, jeśli skupimy się na smartfonach. Smartfon to obecnie taka niepisana konieczność. Zacznijmy może od tego, o czym mowa? To tak, żeby nie było żadnych niejasności.

Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o urządzenie, które łączy w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera przenośnego. Nie oznacza to jednak tego, że komputery już nas nie interesują, po prostu czasem wystarczy skorzystanie ze smartfona.

Reasumując, mamy przy sobie urządzenie, które jest znacznie bardziej angażujące niż telefon komórkowy. Jeżeli masz smartfona, musi pojawić się pytanie, jak często korzystasz z tego urządzenia? Być może uznasz to pytanie za bezsensowne, ale rzeczywistość przedstawia się inaczej – smartfon może uzależniać.

Można nawet zetknąć się ze stwierdzeniem, wedle którego telefony komórkowe to największy nałóg obecnego wieku (a smartfon to coś więcej niż telefon komórkowy).

Częste korzystanie

Do jakich celów wykorzystujesz swojego smartfona (załóżmy, że masz smartfona)? Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo ważne pytanie, odpowiedź wiele znaczy. Poza tym częste korzystanie z jakiegokolwiek urządzenia nie zawsze wiąże się z uzależnieniem.

Ponadto odnosimy się do zainteresowań. Czasami zdarza się tak, że pewne sprawy stają się zbyt ważne, co może skutkować zaniedbywaniem obowiązków. Oczywiście tyczy się to dorosłych, jak i dzieci (choć pewnie ludzie raczej skupiają się na dzieciach).

Smartfon a zdrowy kręgosłup

Kiedy mówi się o smartfonie/telefonie komórkowym pierwszym skojarzeniem jest chyba zbyt częste korzystanie z urządzenia. Naturalnie nie sposób też zapomnieć o ekranie. Ekrany smartfonów są większe niż telefonów komórkowych, ale trzeba pamiętać o oczach. Korzystanie ze smartfona jak najbardziej może szkodzić oczom.

Ponadto należy wspomnieć o kręgosłupie. Wpływ telefonów na kręgosłup to coś, o czym raczej się zapomina (ewentualnie chodzi o świadomość) i jest to naturalnie błąd. Odnosząc się do szczegółów, trzeba zdawać sobie sprawę z możliwych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego. Jeśli w wyniku pochylania się nad ekranem zaczyna boleć szyja, nie jest to coś, co powinno zaskakiwać. Waga głowy to około 5,5 kg, natomiast przy maksymalnym nacisku jest to nawet 30 kg.

Na koniec problemy z dłońmi – korzystanie ze smartfonów może skutkować zdeformowaniem dłoni. Krótko mówiąc – chodzi o długotrwałe niefizjologiczne ułożenie nadgarstków. Długotrwałe niefizjologiczne ułożenie nadgarstków może spowodować przeciążenie mięśni i zmiany naczyniowe.

Można również do tego dodać przewlekłe uszkodzenia stawów międzypaliczkowych, jak i uszkodzenia drobnych stawów rąk i nadgarstka.

Pomoc lekarza

To wszystko, co zostało powiedziane, to dość skrótowe określenie rzeczywistości. Poza tym musisz pamiętać, że żaden tekst nie zastąpi wizyty u lekarza. W pewnych okolicznościach jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z eksperckiej wiedzy (i co równie istotne, mogą zdarzyć się różne sytuacje).

Jeszcze na koniec – jeżeli są jakieś wątpliwości, tym bardziej skorzystaj z pomocy. Lepsze niepotrzebne zmartwienie niż zlekceważenie jakiegoś kłopotu.

Dzień bez Telefonu Komórkowego

Nie tak dawno, bo 15 lipca obchodziliśmy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Dzień bez Telefonu Komórkowego to nieformalne święto wymyślone przez internautów. Jest to święto, które rzecz jasna trzeba ocenić pozytywnie.

Niemniej jednak pamiętajmy o tym, co jest najważniejsze – najważniejsze jest odpowiedzialne postępowanie. Wspomniane święto to jeden dzień, a co się dzieje w pozostałe dni? Jeżeli będziesz postępować mądrze, Dzień bez Telefonu Komórkowego stanie się czymś bez większego znaczenia. Poza tym w niektórych sytuacjach świętowanie takiego dnia jest zwyczajnie niemożliwe.