Smartfon a nasze życie

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Naturalnie nie wszyscy mają smartfony, ale warto zadać sobie pytanie, kto nie ma smartfonów? Mówimy o urządzeniach, które przekonują nie tylko młode osoby (zresztą wystarczy rozejrzeć się wokół siebie). Są to urządzenia, których posiadanie stało się niepisanym obowiązkiem. Jeszcze stosunkowo nie dawno taka sytuacja miała miejsce z telefonami komórkowymi.

Niektórzy mogą powiedzieć, że trzeba to zrozumieć, bo świat się zmienia. Oczywiście, że świat się zmienia, ale czy zastanawiamy się nad tym, jaka jest cena niektórych zmian? Weźmy sobie za przykład samochody, które potrafią się błyskawicznie rozpędzić. To zaleta czy wada? Na dobrą sprawę trudno coś powiedzieć, z jednej strony szybsze przemieszczanie się to zaleta, z drugiej zagrożenie dla bezpieczeństwa (a życie mamy jedno).

Wpływ smartfonów na nasze życie

Skupiając się już na smartfonach, czy zdajemy sobie sprawę z wpływu tych urządzeń na nasze życie? W zasadzie wystarczy skupić się na zastosowaniu – kiedyś smartfonów nie było, a dziś można wysnuć wniosek, wedle którego są to urządzenia, bez których życie nie ma sensu. Proste pytanie – gdzie korzystamy ze smartfonów?

Wszyscy mają prawo do własnej oceny, ale trudno nie odnieść wrażenia, że smartfony wykorzystywane są dosłownie wszędzie. W związku z tym może pojawić się obawa o uzależnienie (raczej tyczy się to dzieci, ale osoby dorosłe, także mogą się uzależnić). Uzależnienie od smartfonów może wydawać się czymś absurdalnym, ale fakty są takie, że możemy uzależnić się od wielu rzeczy. W ogóle jest to temat, w przypadku którego szalenie ważne są szczegóły.

Zostając przy smartfonie, uzależnienie może nie dotyczyć smartfona, ale internetu (przykładowo). Uzależnienie to rzecz jasna bardzo ważny temat, ale czas już skupić się na czymś innym. Czymś, co chyba często jest pomijane.

Charakter zmian

Uzależnienie zmienia człowieka, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany mają różny charakter. Co więcej, zmiany mogą dotyczyć wszystkich.

Być może pojawiło się pytanie, o czym mowa? Odpowiadając, najlepiej odnieść się do przykładów – zacznijmy może od niewiedzy. Obecnie internet to coś zwyczajnego, jeśli coś jest niejasne, wystarczy chwila (może kilka minut) i sprawa wyjaśniona. Kiedyś trzeba było korzystać z wiedzy najbliższych (rodzina i sąsiedzi).

Czemu to dowodzi? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że internet zastępuje relacje międzyludzkie. Nie całkowicie, ale w jakimś stopniu na pewno. Co więcej, warto zastanowić się nad podejściem do czyjejś wiedzy. Można przypuszczać, że wiedza rodziny/sąsiadów stanowiła problem, na który nie zwracało się uwagi. Mówiąc wprost – nie muszę tego wiedzieć, bo on/ona jest w stanie mi pomóc. Od kiedy internet stał się powszechny, można mówić o znaczącym pogorszeniu sytuacji. Nie powiedziałbym, że w internecie jest dosłownie wszystko, ale na pewno możemy znaleźć wiele.

Nie ulega wątpliwości, że smartfony mogą zmieniać umysły czy zachowania. Ponadto na tym nie koniec, wystarczy pomyśleć o samopoczuciu czy sposobie komunikacji (konto w mediach społecznościowych to obecnie coś, bez czego trudno się obejść).

Smartfon a ułatwienie życia

Niektórzy mogą powiedzieć, że smartfony to gwarancja prostszego życia. Takie stwierdzenie jednak jest trochę kontrowersyjne – smartfony gwarantują wiele możliwości, ale czy nie jest tak, że stajemy się niewolnikami technologii?

Warto też wrócić do tego, co zostało wcześniej powiedziane – jaka jest cena pewnych zmian? Telefony komórkowy charakteryzują się tym, że najważniejsze funkcje to dzwonienie i SMS-owanie. W smartfonach można odnieść wrażenie, że te funkcje są najmniej istotne (wszak smartfon jest połączeniem telefonu komórkowego i komputera przenośnego). Mówimy o urządzeniach, które zapewniają wiele możliwości, jedna osoba zainteresuje się mediami społecznościowymi, inna przeglądaniem internetu, a kolejna jeszcze czymś innym.

Wypada jeszcze wspomnieć, że możemy pobierać przeróżne aplikacje – jedna przydaje się do oglądania seriali, kolejna do korzystania z mediów społecznościowych, a jeszcze inna może pomóc podczas uprawiania sportu.

Mimo wszystko nie uważam, że smartfony są złe. Po prostu konieczne jest odpowiedzialne postępowanie, a wobec licznych zalet nie jest to łatwe.