Jak dbać o smartfona, aby służył nam jak najdłużej?

W dzisiejszych czasach prawie każdy niezależnie od wieku na co dzień korzysta ze smartfona. Te urządzenia służą ludziom nie tylko do telefonowania przepisania sms-ów, ale również dzięki licznym aplikacjom do kontrolowania różnych aspektów naszego życia, planowania, a także w celach rozrywkowych. Należy jednak pamiętać, że smartfon, szczególnie jeśli często go używamy, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne nie jest niezniszczalny. Z racji tego, że często telefon komórkowy jest dość sporym wydatkiem, jego użytkownikom zależy na tym, aby był sprawny jak najdłużej. Jak dbać o smartfona, aby zachował się świetnym stanie przez naprawdę długi czas?

Akcesoria ochronne do telefonu

Wiele osób kupujących nowego smartfona od razu uruchamia go i zaczyna jego użytkowanie. Często jednak zapominamy, że odpowiednie zabezpieczenie telefonu komórkowego może ochronić go przed uszkodzeniami, czy drobnymi, nieestetycznymi zarysowaniami. Niektórzy użytkownicy smartfonów wychodzą z  założenia, że zakup akcesoriów do ochrony telefonu to strata pieniędzy, jednak czy rzeczywiście tak jest? Praktyka pokazuje, że folia ochronna lub szkło hartowane na ekranie, a także etui mogą nie tylko uchronić w telefon przed uszkodzeniem, ale również pomóc utrzymanie jego wyglądu z dnia zakupu. Naprawa telefonu często jest kilkukrotnie wyższym wydatkiem niż akcesoria, które mają go uchronić przed koniecznością skorzystania z niej.

Wybierając etui na telefon, zwróć uwagę na to, aby było ono odporne na uderzenia. Idealne etui nie tylko wspaniale wygląda, ale również jest odpowiednio skonstruowane. Idealne okazują się etui ochronne, które w środku posiadają miękkie wykończenie i są wystarczająco mocne od strony zewnętrznej, co w przypadku upadku smartfona pozwala na zamortyzowanie uderzenia. 

W przypadku zabezpieczenia ekranu szkłem hartowanym lub folią ochronną możemy liczyć na to, że nasz ekran nie będzie porysowany od kluczy, które nosimy w kieszeni lub torebce, a także nie pęknie w przypadku, kiedy telefon nam upadnie, ponieważ jeżeli dojdzie do uszkodzenia, to najpewniej pękniętym elementem nie będzie ekran telefonu, a dodatkowe zabezpieczenie, które zostało na niego nałożone.

Ładuj telefon z głową 

Bateria każdego smartfona z biegiem czasu traci pojemność, ten moment może nastąpić znacznie szybciej, jeśli będziemy nieprawidłowo ładować telefon. Warto zachować odpowiednie cykl ładowania, czyli inaczej mówiąc, nie warto rozpoczynać ładowania, kiedy nasza bateria nie zbliża się ku wyładowaniu. Nie powinniśmy także czekać, aż telefon całkowicie się rozładuje, optymalny moment na podłączenie telefonu do ładowarki to ten, w którym telefon ma około 15% baterii. Warto także używać oryginalnych ładowarek, ponieważ tańsze zastępniki mogą znacznie skrócić czas pracy naszego telefonu, a co za tym idzie, będzie wymagał on to częstszego ładowania.

Uważaj na warunki atmosferyczne 

Często użytkownicy telefonów komórkowych nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na smartfona mogą mieć warunki atmosferyczne. Jeśli wybieramy się z telefonem miejsce, gdzie panuje bardzo niska temperatura, opady śniegu, a powietrze jest mroźne, to powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć nasz telefon. Niskie temperatury powodują, że smartfony znacznie szybciej się rozładowują, działają wolniej, a nawet restartują się w losowym momencie. Warto pamiętać o tym i nie wystawiać telefonu na działanie bardzo niskich temperatur. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli nasz telefon rozładował się na mrozie, to przed podłączeniem go do ładowania powinniśmy najpierw pozwolić mu odpocząć i ogrzać się do temperatury pokojowej w przeciwnym razie możemy uszkodzić nasz smartfon.

Jednak nie tylko niskie temperatury są zagrożeniem dla naszego telefonu. Bardzo wysokie temperatury również mają szkodliwy wpływ na działanie urządzenia i mogą je uszkodzić. Dlaczego, jeśli temperatura na zewnątrz jest naprawdę wysoka, nie wystawiamy smartfona na jej działanie, ponieważ może to spowodować jego przegrzanie, a także trwałe uszkodzenie.

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie telefonu

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz telefon przetrwał z nami jak najdłużej, to ogromne znaczenie będzie miało również to, w jaki sposób jest on przez nas przechowywany. Podczas wyjść na miasto, w pracy, w szkole, czy w podróży zawsze towarzyszy nam smartfon. Warto zadbać o to, aby zabierając telefon ze sobą odpowiednio go przechowywać. Wiele osób i mowa tu szczególnie o kobietach wrzuca smartfona luzem do swojej torebki, w której często jest również wiele innych rzeczy. Bezpieczniej jest przechowywać telefon w dodatkowych kieszonkach znajdujących się w środku torebek bądź plecaków tak, aby ryzyko obijania się o rzeczy takie, jak klucze, czy kosmetyki było minimalne. Warto zainwestować w pokrowiec z gumy lub silikonu, do którego możemy włożyć telefon i który nie tylko ochroni go przed obijaniem się o inne przedmioty, ale również przed zamoczeniem w przypadku intensywnych opadów deszczu, kiedy będziemy poza domem.