Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka używającego smartfona?

Współcześnie coraz młodsze dzieci uczą się, jak korzystać z urządzeń elektronicznych. Technologia zawładnęła życiem ludzi i wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania bez Internetu i wszelkich udogodnień, które on zapewnia. Kiedyś mogliśmy korzystać z niego jedynie na stacjonarnych komputerach i laptopach, teraz po sieci możemy surfować nawet poprzez smartfony. Niestety, oprócz wartości edukacyjnych, Internet może być także niebezpieczny, szczególnie dla dzieci, które nie są nadzorowane przez dorosłych. Wraz z zagrożeniem powstało jednak wiele zabezpieczeń, którymi powinien zainteresować się każdy rodzic.

Korzystanie ze smartfonów niesie za sobą dużo zagrożeń. Oprócz typowego ryzyka, które wiąże się z używaniem Internetu, w grę wchodzą także uzależnienia. Telefony komórkowe, które pierwotnie służyły jedynie do komunikowania się z innymi ludźmi, teraz mają wiele innych funkcji. Możemy na nich grać w gry, czytać książki, a nawet oglądać ulubione programy. W związku z tym, jeśli nie ustalimy granic, nasi podopieczni mogą zatracić się i zapomnieć o tym, że to realny świat jest o wiele ważniejszy niż wirtualny. Sami rodzice zachęcają najmłodszych do tego, aby smartfony zabierać ze sobą wszędzie, co pozwala im na bezproblemowe pozostanie w kontakcie ze swoimi pociechami. Należy jednak podkreślić, że telefon nie służy jedynie do zabawy, ale jest urządzeniem, które pozwoli dziecku zadzwonić do opiekunów, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Czy aplikacje kontroli rodzicielskiej zdają egzamin?

Każdy rodzic, który nie jest pewien, co jego dziecko robi w sieci lub zwyczajnie chce wiedzieć, gdzie w ciągu dnia się ono znajduje, powinien zwrócić uwagę na aplikacje kontroli rodzicielskiej. Dzięki włączonej w komórce dziecka lokalizacji możemy w każdej chwili sprawdzić, gdzie aktualnie ono przebywa. Wiele z nich umożliwia także ustalenie stref, w których nasza pociecha spędza dzień. Jeśli je opuści, rodzic niezwłocznie otrzyma powiadomienie. Tego typu darmowe zabezpieczenia oferuje program FamilyTime, który mogą zainstalować sobie posiadacze telefonów Iphone oraz tych, których systemem operacyjnych jest Android. Jeśli pragniemy dodatkowych funkcji, możemy dostać je za dodatkową opłatą. Będziemy wtedy mieli dostęp także do wiadomości naszego dziecka oraz możliwość zablokowania stron internetowych, które budzą niepokój rodzica.

Kontrolowanie treści z Google

Zdając sobie sprawę z zagrożenia, nawet Google proponuje rodzicom rozwiązanie, które pomoże w zabezpieczeniu działalności dziecka w sieci. Jest ono jednak przeznaczone wyłącznie dla użytkowników Androida. Aplikacja Google Family sprawi, że rodzice będą mogli z łatwością ustalić, jakie witryny może odwiedzać dziecko. Funkcją, która wyróżnia ten program, jest możliwość kontrolowania czasu, jaki pociecha może spędzać przy smartfonie. Oprócz ograniczenia godzin można także dokładnie określić przedział czasowy, w którym dziecko może korzystać z telefonu za zgodą rodzica. Po określonym czasie opiekun ma okazję sprawdzić rzeczywiste wykorzystanie komórki w otrzymanym raporcie. Dorośli, którzy martwią się o to, że dziecko nieświadomie skorzysta z płatnych funkcji telefonu i Internetu mogą je zablokować, a w razie potrzeby skorzystać także z opcji akceptowania aplikacji, które mają zostać zainstalowane na smartfonie.

Nadzór dziecka przez stronę internetową

Aplikacje pozwalają na szybką i bezproblemową kontrolę dziecka, a także na powiadomienia, które na bieżąco rodzic może sprawdzać w czasie pracy lub wykonywania innych czynności. Jeśli jednak opiekunowie wolą korzystać z komputerów stacjonarnych lub nie posiadają smartfona, mogą wybrać program, który pozwala na nadzór dziecka przez przeglądarkę. Na takiej witrynie rodzic może ustalić, w jakie dni tygodnia dziecko może używać telefonu, a także wybrać, jakiego rodzaju strony internetowe są odpowiednie dla pociechy. Jeśli dziecko natrafi na nieodpowiednie treści, rodzic zostanie o tym powiadomiony. Jeśli martwimy się, że dziecko może kontaktować się z ludźmi, z którymi nie powinno, możemy określić, które zapisane kontakty są bezpieczne.

Czy kontrolując dziecko, nie naruszamy jego prywatności?

Kontrola treści, z jakimi nasze dziecko ma styczność w Internecie, w wielu przypadkach jest konieczna, szczególnie jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników. Bardzo często nie są oni w stanie samodzielnie określić, które strony Internetowe są szkodliwe, a które mogą odwiedzać bez obaw. Czasami pociechy są także łatwowierne, jeśli chodzi o towarzystwo, które poznają przez różnego rodzaju gry. W takim wypadku nadzór jest niezbędny, ponieważ dzięki niemu mamy pewność, że dziecko jest bezpieczne oraz że nie ma kontaktu z ludźmi, którzy podają się za kogoś innego. Wybierając aplikację do kontrolowania pociechy, warto zwrócić uwagę na jej funkcję oraz na to, czy będzie działać na systemie operacyjnym w telefonie naszym oraz dziecka.