Smartfon klasy premium – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Większość z nas korzysta ze smartfonów, które należą do tańszych, ale jak na swoją cenę funkcjonalnych. Dla osób, które chcą mieć telefon z najwyższej półki, producenci przygotowali smartfony w wersji premium. Oprócz tego, że są niezwykle stylowe i dokładnie wykonane, to zapewniają najwyższą wydajność i funkcjonalność.

Wyświetlacz

Smartfon premium oznacza nietuzinkowy wygląd. Najmodniejsze obecnie są bardzo wąskie ramki, a wręcz ich brak wokół wyświetlaczy. Generalnie im ekran jest większy i pokrywa przednim panel tym lepiej. Dlatego aparaty frontowe w smartfonach premium osadzane są w tzw. notchach lub nawet w specjalnie wysuwanych modułach. Jeśli mowa o wyświetlaczu to nie można zapomnieć o wysokiej rozdzielczości. Full HD+ to opcja minimalna w smartfonach premium. Obecnie QuadHD+ staje się standardem w tego typu telefonach, która dodatkowo wspiera technologię HDR. Standardem jest również czytnik linii papilarnych wbudowany w wyświetlacz.

Obudowa

Szkło z przodu i tyłu i metal na ramkach bocznych to materiały, z których wykonana jest obudowa w smartfonach z wyższej półki. Używanie tworzywa sztucznego w ich przypadku jest niedopuszczalne. W kwestii obudowa to powinna być również wodoszczelna, dzięki czemu smartfon nie ulegnie awarii podczas użytkowania w deszczu czy gdy zostanie zalany. W obudowie znajdują się sloty na karty SIM i microSD, złącze do ładowania (w zasadzie już tylko USB typu C). Coraz rzadkim widokiem jest gniazdo na słuchawki, bowiem w parze ze smartfonami premium idzie używanie wysokiej klasy słuchawek bezprzewodowych.

Wydajność

Użytkownicy smartfonów premium często używają wielu aplikacji czy gier mobilnych, dlatego stawiają na naprawdę wysoką wydajność telefonu i nic w tym dziwnego. W systemie Android jest to 6GB lub 8GB pamięci RAM i 128GB pamięci wewnętrznej. W systemie iOS wystarczą 4GB, tyle mają najlepsze iPhone’y.

Aparat fotograficzny

Smartfony premium dysponują już nawet poczwórnym obiektywem, co pozwala spokojnie zastąpić klasyczny aparat fotograficzny. Przy wyborze smartfona premium obok rozdzielczości robionych zdjęć warto zwrócić uwagę  na jasność obiektywów, opcję optycznej stabilizacji obrazu czyli OIS. Najlepsze smartfony zapisują zdjęcia w formacie RAW i nagrywają filmiki w jakości 4K.

Łączność bezprzewodowa

Każdy współczesny smartfon ma możliwość łączenia poprzez WiFi i Bluetooth, jednak najlepsze smartfony mają powyższe tylko w zupełnie nowej, lepszej jakości: Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi 5 (802.11ac), a najlepiej Wi-Fi 6 (802.11ax). Najnowocześniejsze WiFi to większa prędkość i lepsza energooszczędność. Oprócz WiFi i Bluetooth wymagany jest moduł NFC, który służy do płatności zbliżeniowych i bezprzewodowego parowania sprzętów, np. słuchawek czy głośników.

Znając powyższe parametry można zrobić research w sieci i pokusić się o zrobienie zestawienia najlepszych smartfonów klasy premium roku 2020. Niektóre z nich są już dostępne na rynku, a inne dopiero będą.