Smartfony z Androidem stanowią dla nas zagrożenie?

Szpiegowanie za pomocą smartfonów to temat, o którym można było usłyszeć już dość dawno temu. Niemniej cały czas obracamy się wokół niepotwierdzonych spekulacji. Niewykluczone jednak, że niedługo będziemy mogli o tym mówić w czasie przeszłym – czy mamy właśnie do czynienia z przełomem?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Z perspektywy producentów sprawa jest jasna – bezpieczeństwo użytkowników jest najważniejsze. Z drugiej strony trudno oczekiwać czegoś innego. Jeżeli nie jest bezpiecznie, to należy liczyć, że ktoś się do tego przyzna? Pamiętajmy też o tym, że ze wszystkim można przesadzić – koncentrowanie się na niepotwierdzonych informacjach nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dublin i Edynburg

W ten sposób dochodzimy do tego, co jest najistotniejsze – w Dublinie i Edynburgu odbyły się testy smartfonów wyposażonych w Androida. Wnioski płynące z tych testów są niepokojące.

Zresztą wystarczy powiedzieć, że mamy regularny kontakt z gigantami technologicznymi (przykładem Microsoft). Ktoś może też zapytać, co należy rozumieć przez ten kontakt? O szczegółach można rozmawiać długo – wśród podawanych wiadomości mamy choćby numery seryjne sprzętu. Interesujące jest też to, że przekazywanie informacji odbywa się nawet wtedy, gdy smartfon jest nieaktywny.

Gdybyśmy mieli skupić się na szukaniu winowajcy, problemem zdaje się Google. Play Store czy Google Mobile to miejsca, w których mamy do czynienia z gromadzeniem ogromnej ilości danych. Ważne jest także to, że chodzi o dane z każdego sprawdzonego telefonu.

Nie można też zapominać o wyciekach, które mogą się wydarzyć. Świetnym przykładem jest sytuacja na Facebooku – pewnie wiele osób słyszało, że ktoś wystawił 1,5 miliarda danych (dane te miały zostać skradzione podczas włamania na początku tego roku).

Patrząc przez pryzmat tego wszystkiego, wydaje się, że doradzić można tylko jedno – zachowanie ostrożności.