Samsung ma problemy

Wyobrażacie sobie, że Samsungi znikają z polskiego rynku? Na pewno jest to coś trudnego do wyobrażenia. Ponadto mowa o czymś, co na ten moment jest nierealne. Niemniej jednak warto spojrzeć na naszych sąsiadów – Rosjanie mogą zabronić sprzedaży Samsungów.

Ponad 60 smartfonów

Na tę chwilę możemy powiedzieć, że bana ma ponad 60 smartfonów koreańskiej firmy. Sytuacja jest więc już niepokojąca. Warto także zatrzymać się przy przyczynie (w końcu wszystko z czegoś wynika).

Realia są takie, że Samsung od jakiegoś czasu rozwija swój własny system płatności (Samsung Pay). Wypada też dodać, że tego systemu w Polsce nie ma, ale w Rosji jest. Jest i co kluczowe w sprawie, ma się naprawdę dobrze, gdyż odpowiada za około 17 procent transakcji – jeśli weźmiemy pod uwagę transakcje z wykorzystaniem NFC. Dobrze też spojrzeć na konkurencję – większą popularnością cieszy się tylko Apple Pay i Google Pay.

W ten sposób dochodzimy do najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie, w czym tkwi problem? Sytuacja wygląda tak, że zdaniem sądu arbitrażowego możemy mówić o naruszeniu patentu szwajcarskiej firmy SQWIN SA. Ważne jest też to, że to właśnie ten wyrok ma wpływ na ponad 60 smartfonów. Istotne jest również to, że nie mamy prawomocnego wyroku. Mając to na uwadze, można powiedzieć, że sprawa nie jest jeszcze przegrana. Pesymista stwierdzi jednak, że to tylko odwlekanie najgorszego. Oczywiście firma wykorzystała to, że nie mamy prawomocnego wyroku – pojawiła się apelacja.

Jeżeli wyrok się uprawomocni, Samsung może zniknąć z rosyjskiego rynku.