Telefon dla dziecka – czy to dobry pomysł i jaki wybrać?

Obecnie coraz więcej dzieci dostaje od swoich rodziców telefon komórkowy lub tablet. Dla wielu rodziców nie jest to łatwa decyzja, z jednej strony dzięki telefonowi mogą być w stałym kontakcie ze swoją pociechą, gdy ta jest w szkole, u przyjaciół, czy na wycieczce. Z drugiej strony pojawia się wiele wątpliwości, czy to dobry pomysł i jaki wpływ na dziecko będzie miało tak szybkie zapoznanie się z „zabawkami” technologicznymi.

Wpływ na zdrowie dziecka

Organizm ludzki został stworzony w taki sposób, aby jego rozwój przebiegał w zgodzie z naturą. Oznacza to, że w kluczowym momencie rozwoju dziecka bardzo ważną rolą odgrywają zmysły, a właściwie poznawanie świata poprzez zmysły. Jednym z kluczowych zmysłów w rozwoju dziecka jest dotyk. To właśnie on pozwala poznawać otaczający świat, dzieci uwielbiają dotykać wszystko to, co widzą. W przypadku smartfona funkcja poznawcza w tym zakresie jest bardzo ograniczona. Smartfon to płaski, gładki przedmiot z kolorowym ekranem i nic więcej. Im więcej czasu dziecko poświęca zabawom z telefonem, tym mniej ma go na poznawanie innych, nieznanych przedmiotów. Nie da się ukryć, że również ruch dziecka jest w tym przypadku wręcz minimalny. Do tego dochodzi także kwestia wzroku – bierne wpatrywanie się w ekran, który znajduje się tuż przy twarzy także ogranicza rozwój zmysłu wzroku, który u dziecka trwa aż do piątego roku życia.

Dlatego korzystanie z dobrodziejstw techniki przez dzieci w wieku przedszkolnym jest dość kontrowersyjne. Zgoła inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko zaczyna naukę w szkole, wtedy telefon staje się przydatny.

Jaki smartfon wybrać dla dziecka?

Telefon komórkowy specjalnie dedykowany dzieciom jeszcze nie powstał. Jednak te istniejące mają kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze telefonu właśnie dla dziecka. Przede wszystkim smartfon powinien być wytrzymały. Jak wiemy, dzieci lubią być w ciągłym ruchu, jak i to, że są w tym wieku mało uważne, tak więc odporny na upadki i dobrze zabezpieczony telefon to podstawa, jeśli chcemy uniknąć kosztownych napraw lub zakupu kolejnego, nowego telefonu, który do najtańszych nie należy. Tutaj warto pomyśleć o odpowiednim, zabezpieczającym etui i szkle na ekran smartfona.

Kolejną cechą, na którą rodzice zwracają uwagę jest funkcja GPS. Dla wielu rodziców najważniejsza jest właśnie możliwość włączenia lokalizatora GPS, który pozwala „podążać” im wszędzie tam, gdzie ich dziecko się znajduje. To zdecydowanie przydatna funkcja, która zwiększa bezpieczeństwo dziecka, a rodzicom daje spokój i pewność.

Dziecko raczej nie będzie pamiętać o odpowiednim naładowaniu telefonu na zapas, więc trzecią cechą smartfona dla dziecka powinna być mocna bateria, najlepiej taka o pojemności powyżej 4000 mAh.

Mając na uwadze powyższe funkcje i budżet przeznaczony na smartfon dla dziecka można spokojnie znaleźć odpowiednią ofertę na rynku. Producenci smartfonów zachęcają rodziców do kupna sprzętu poprzez szereg wartościowych aplikacji, które służyć mają rozwojowi dziecka. To dzięki nim dziecko może szybciej się uczyć i poznawać świat, który w dorosłym życiu będzie jego codziennością.