Co wiemy na temat niszczenia smartfonów?

Kiedy mamy nowego smartfona, robimy wszystko, aby nie pojawiały się żadne problemy. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że problemy są czymś normalnym. Prędzej lub później należy spodziewać się kłopotów i co niezwykle istotne, kłopoty mogą zostać sprokurowane.

Digital Care

Firma Digital Care podzieliła się statystykami, które zdradzają informacje związane z niszczeniem smartfonów. Jakby tego było mało, mamy także nawiązania do rodzaju uszkodzeń.

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najmniej uszkodzeń? Odpowiedź na to pytanie też możemy znaleźć i co ważne, najspokojniejszym miesiącem jest grudzień. Jak sądzisz, z czego to może wynikać? Statystyki Digital Care mówią też o tym, że 90% napraw dotyczyło uszkodzeń ekranu. Można powiedzieć, że są to dane, które nie wymagają komentarza. Wypada również zatrzymać się przy pozostałych kłopotach – pozostałe kłopoty to zalania i problemy z głośnikami. Istotne jest także to, że mamy do czynienia z pewnymi zależnościami – dość powiedzieć, że w wakacje mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem ryzyka zalania wodą.

Trzeba też otwarcie przyznać, że niektóre wiadomości są po prostu szokujące. Wystarczy wziąć pod uwagę, że do naprawy trafiają urządzenia, które wylądowały w pralce. Dobrze również pamiętać, że do naprawy najczęściej trafiały urządzenia marek: Samsung, Huawei, Xiaomi i Apple.

Jakie wnioski?

W ten sposób dochodzimy do wyciągnięcia właściwych wniosków. To oczywiście temat na długą dyskusję, ale wydaje się, że wszystko możemy sprowadzić do jednego – ostrożności. Nie można myśleć, że dany przypadek na pewno nie będzie mnie dotyczył. Zdarzyć się może wiele.